Minister właściwy ds. pracy, po wejściu w życie ustawy z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 103) może dofinansować z Funduszu Pracy koszty szkoleń z języka polskiego dla wykonujących zawody medyczne obywateli Ukrainy.
Dofinansowanie przeznaczone jest na szkolenia z języka polskiego obywateli Ukrainy posiadających:
- dyplom, o którym mowa w art. 7 ust. 2a pkt 7 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2021 r. poz. 790, z późn. zm.), z wyłączeniem obowiązku posiadania uwierzytelnień, o których mowa w tym przepisie;
- dyplom, o którym mowa w art. 35a ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 551, 583 i 830), z wyłączeniem obowiązku posiadania uwierzytelnień, o których mowa w tym przepisie.
Dofinansowanie kosztu szkolenia nie może przekraczać kwoty 3 000 zł dla jednej osoby za jedno szkolenie. Obywatel Ukrainy może wziąć udział w maksymalnie trzech dofinansowywanych w ten sposób szkoleniach.
Wsparcie przyznawane jest okręgowym izbom lekarskim oraz okręgowym izbom pielęgniarek i położnych na ich wniosek.
Minister właściwy do spraw pracy po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o dofinansowanie podpisuje umowę z okręgową izbą lekarską albo z okręgową izbą pielęgniarek i położnych. Po zakończeniu szkolenia izba przekazuje do ministra właściwego do spraw pracy sprawozdanie zawierające m.in. rozliczenie otrzymanych środków na podstawie ostatecznych kosztów szkolenia wraz z określeniem poniesionych wydatków.