Kto może być uczestnikiem projektu?
 
Uczestnikiem projektu w ramach działań regionalnych I Osi Priorytetowej może być osoba młoda, w tym z niepełnosprawnościami, w wieku 15-29 lat włącznie:
  1. pozostająca bez pracy, nie uczestnicząca w kształceniu i szkoleniu (tzw. kategoria NEET), w tym również osoba niezarejestrowana w urzędach pracy.
  2. należąca przynajmniej do jednej z następujących grup docelowych: imigranci (w tym osoby polskiego pochodzenia), reemigranci, osoby odchodzące z rolnictwa i ich rodziny, tzw. ubodzy pracujący, osoby zatrudnione na umowach krótkoterminowych oraz pracujący w ramach umów cywilno-prawnych. (Wprowadzona nowa grupa uczestników w związku ze zmianami w PO WER).
Kategoria NEET dotyczy osób w wieku 15-29 lat, które spełniają łącznie trzy warunki:
  • nie pracują (tj. są bezrobotne lub bierne zawodowo),
  • nie kształcą się (tj. nie uczestniczą w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym),
  • nie szkolą się (tj. nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy; w procesie oceny czy dana osoba się nie szkoli, a co za tym idzie kwalifikuje się do kategorii NEET, należy zweryfikować czy brała ona udział w tego typu formie aktywizacji, finansowanej ze środków publicznych, w okresie ostatnich 4 tygodni). Zaniedbywanie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki należy rozumieć jako niespełnienie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki zgodnie z zapisami art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. 2017 poz. 59), tj., jako nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50%:
- dni zajęć w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole podstawowej, szkole ponadpodstawowej lub placówce;
- zajęć w przypadku spełniania obowiązku nauki w sposób określony w art. 36 ust. 9 pkt 2 ww. ustawy i w przepisach wydanych na podstawie art. 36 ust. 16 ww. ustawy.
 
 
Zobacz:
Nowa europejska baza ofert dla młodzieży.
 
Lastminute.eurodesk.eu to ogólnoeuropejski serwis informacyjny prowadzony przez sieć Eurodesk, poświęcony promocji międzynarodowych projektów mobilności edukacyjnej dla młodzieży. 
Z platformy mogą skorzystać instytucje i organizacje oferujące praktyki, staże, workcampy, szkoły letnie czy wolontariat (oprócz Wolontariatu Europejskiego, realizowanego w ramach programu Erasmus+). 
Więcej informacji na stronie: www.eurodesk.pl
 
Europejski Portal Młodzieżowy
 
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie.
Więcej informacji na stronie: europa.eu/youth/pl
 
Zobacz serię filmów ukazujących sposoby zdobycia wsparcia z Funduszy Europejskich. Każdy film skierowany jest do innej grupy przedstawiając dopasowaną do niej ofertę unijnego wsparcia. Oglądając je zdobędziesz informację, kto może starać się o dofinansowanie, gdzie szukać bezpłatnych i sprawdzonych wiadomości na ten temat, jak podnieść kwalifikacje i znaleźć pracę.
 
Zagadnienia poruszane w poszczególnych filmach są odpowiedzią na najpopularniejsze pytania zadawane na temat Funduszy Europejskich.
 
Oglądaj na:
www.youtube.com


Do góry