Informacje ogólne:
Projekt „Monitoring Pracy i Pobytu w celach zarobkowych Cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" (MPPC) nr POPC.02.01.00-00-0093/18, realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa nr 2 „E-administracja i otwarty rząd", Działanie nr 2.1 „Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych".Beneficjenci projektu:
Lider projektu: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.Partnerzy projektu: Komenda Główna Straży Granicznej (KGSG), Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), Urząd do Spraw Cudzoziemców (UdSC), Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Budżet projektu:
Wartość projektu: 17 542 029,92 zł.Wartość przyznanego dofinasowania: 17 422 094,72 zł, z czego 84,63% stanowią środki UE (EFRR), a 15,37% to współfinansowanie krajowe.
Okres realizacji projektu:
Od 01.07.2017 r. do 31.12.2020 r.Cele projektu:
Projekt MPPC miał na celu cyfryzację, a tym samym optymalizację i uproszczenie procesu podejmowania pracy przez cudzoziemców, jak również wymiany informacji o cudzoziemcach podejmujących pracę na terenie Polski oraz o przedsiębiorcach pozyskujących cudzoziemców jako pracowników. Cyfryzacja procesu obsługi zatrudnienia wspomaga wprowadzone od 1 stycznia 2018 r. regulacje prawne, zmierzające do uszczelnienia procedur i procesów z zakresu spraw dotyczących zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Realizacja projektu przyczyniła się m.in. do:- ułatwienia przedsiębiorcom pozyskiwania cudzoziemców-pracowników w dobie prężnie rozwijającej się gospodarki i istniejących niedoborów kadrowych na polskim rynku pracy oraz obniżenia kosztów tego procesu;
- ułatwienia cudzoziemcom realizacji procedur urzędowych związanych z podjęciem pracy w Polsce;
- poprawy jakości i dostępu do danych cudzoziemców - pracowników i pracodawców powierzających im pracę;
- usprawnienia przepływu informacji o pobycie w celach zarobkowych i pracy cudzoziemców na terytorium RP;
- usprawnienia weryfikacji wiarygodności pracodawców, a tym samym zwiększenia kontroli nad nieuczciwymi pracodawcami oraz ich eliminowania, jak również składanych przez nich pozornych oświadczeń;
- uszczelnienia i zwiększenia efektywności działania systemu dopuszczania cudzoziemców do rynku pracy w Polsce oraz zapobiegania niekontrolowanej migracji.
E-usługi A2B, A2C i A2A
Cel projektu MPPC został osiągnięty dzięki wykonaniu e-usług A2B i A2C, możliwych do wykorzystania przez przedsiębiorców ubiegających się o zatrudnienie cudzoziemców i samych cudzoziemców, w szczególności dotyczących:- zezwoleń na pracę cudzoziemców,
- zezwoleń na pracę sezonową cudzoziemców i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom,
- informacji o podjęciu/ zakończeniu pracy przez cudzoziemca.
Ministerstwo zachęca do składania wniosków dotyczących zatrudniania cudzoziemców w formie elektronicznej poprzez praca.gov.pl.
W ramach projektu wykonano również e-usługi A2A dedykowane dla jednostek administracji publicznej zaangażowanych w wydawanie i egzekwowanie realizacji decyzji dotyczących pracy i pobytu w celach zarobkowych cudzoziemców na terytorium RP (tj. Powiatowych Urzędów Pracy, Urzędów Wojewódzkich, Ministra Właściwego ds. Pracy, Straży Granicznej, Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Państwowej Inspekcji Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Konsulatów RP, itp.), umożliwiające pozyskiwanie danych z rejestrów publicznych oraz usprawniające wymianę danych pomiędzy prowadzonymi przez nie systemami.
W 2020 r. zadano ponad 4,1 mln zapytań poprzez ww. e-usługi A2A.
Zadania zrealizowane w ramach projektu:
- Działania mające na celu zwiększenie dostępności informacji dla cudzoziemców:
- W ramach Wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia (PSZ) umożliwiono cudzoziemcom zapoznanie się z warunkami podejmowania legalnej pracy w Polsce, poprzez opublikowanie istotnych dla nich treści przetłumaczonych na następujące języki obce: angielski, białoruski, rosyjski i ukraiński;
- W Centralnej Bazie Ofert Pracy (CBOP) umożliwiono publikację ofert pracy i wydarzeń dedykowanych dla cudzoziemców przetłumaczonych na ww. języki obce. Urzędy pracy wyposażone zostały w funkcjonalność wspomagającą je w tłumaczeniu ofert pracy i wydarzeń;.
- Działania promujące legalne zatrudnianie cudzoziemców na terytorium RP i e-usługi z tym związane, w szczególności:
- Przygotowano i opublikowano na Wortalu PSZ film oraz ulotki informacyjne dla pracodawców i cudzoziemców, wyjaśniające kwestie podejmowania pracy przez cudzoziemców na terytorium RP. Ulotki opracowane zostały w językach: polskim, angielskim, białoruskim, rosyjskim i ukraińskim:
- Informator dla cudzoziemców_PL (pdf, 8242 KB),
- Guidebook for foreign nationals_EN.pdf (pdf, 8226 KB),
- Руководство для иностранцев_RU (pdf, 8152 KB),
- Посібник для іноземців_UK (pdf, 8178 KB),
- Даведнік для_by іншаземцаў_BY (pdf, 8171 KB),
- Informator dla pracodawców.pdf (pdf, 9390 KB),
- Film promocyjny opublikowany m.in. na stronie Zatrudnianie cudzoziemców;
- Opublikowano artykuły w prasie o zasięgu ogólnokrajowym oraz przeprowadzono kampanię mailingową do pracodawców.
- Pozostałe działania umożliwiające świadczenie e-usług:
- Rozbudowano funkcjonalność systemów teleinformatycznych PSZ, KGSG, UdSC, PIP, ZUS na potrzeby projektu MPPC;
- Wykonano Centralną Bazę Danych Cudzoziemców, stanowiącą źródło danych udostępnianych przez ministra właściwego do spraw pracy na rzecz PSZ, Partnerów projektu i innych jednostek administracji publicznej zaangażowanych w obsługę pracy i pobytu cudzoziemców na terytorium RP;
- Rozbudowano infrastrukturę teleinformatyczną PSZ, KGSG i PIP na potrzeby projektu MPPC;
- Przeprowadzono audyt bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych PSZ;
- Przeprowadzono audyty dostępności systemów CBOP, Praca.gov.pl i Wortal PSZ;
- Przeprowadzono szkolenia dla pracowników PSZ oraz PIP z obsługi usług elektronicznych.