Wydawca treści

Unia Europejska wymaga informowania opinii publicznej, uczestników i odbiorców projektów, o tym, że dane przedsięwzięcie było możliwe do zrealizowania dzięki unijnej pomocy finansowej, poprzez działania informacyjno-promocyjne.

Projektodawca określa działania, które będą zgodne z celem prowadzonego projektu oraz jego charakterem i skalą.

Dodatkowo trzeba również odpowiednio oznaczyć wszystkie dokumenty dotyczące projektu, które będą publikowane np.: dokumentacja przetargowa, ogłoszenia, raporty, publikacje, materiały dla prasy i uczestników, zaświadczenia, certyfikaty, programy szkoleń i warsztatów, listy obecności etc.

Kolejnym obowiązkiem jest również oznaczenie miejsca w którym prowadzony jest projekt, np. poprzez plakat informacyjny, banner, tablicę itp.

Informowanie o projekcie może odbywać się poprzez stronę internetową. Należy wtedy umieść krótki opis projektu i odpowiednie znaki Unii Europejskiej i Funduszy Europejskich. Ważne jest, aby flaga UE i napis Unia Europejska widoczne były od razu w momencie wejścia na stronę www.

Uwaga:

  • Wytyczne w zakresie informacji i promocji programów operacyjnych polityki spójności na lata 2014-2020;
  • Podręcznik wnioskodawcy i beneficjenta programów 2014-2020 w zakresie informacji i promocji;
  • Wzory plakatów do zamieszczania informacji na temat realizowanego projektu;
dostępne są na stronie www.power.gov.pl.

Obowiązkowe oznaczenia

Każde działanie informacyjne i promocyjne, musi zawierać trzy znaki:

  • znak Funduszy Europejskich jest z symbolu graficznego, nazwy Fundusze Europejskie oraz nazwy programu, z którego realizowany jest dany projekt,

  • barwa Rzeczpospolitej Polskiej składa się z symbolu graficznego oraz nazwy Rzeczpospolita Polska.
Pamiętaj, że barwy RP występują tylko i wyłącznie w wersji pełnokolorowej. Nie możesz stosować barw RP w wersji achromatycznej i monochromatycznej. Dlatego są przypadki, kiedy nie będziesz umieszczał barw RP. Szczegółowe zasady znajdziesz w Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności (PDF 4 MB).
  • znak Unii Europejskiej, składa się z flagi UE, napisu Unia Europejska i nazwy funduszu, który współfinansuje Twój projekt,

Opis obowiązków w zakresie informacji i promocji będzie dostępny, w wydanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, w podręczniku beneficjenta oraz w Księdze identyfikacji wizualnej znaku marki Fundusze Europejskie i znaków programów polityki spójności na lata 2014-2020.
 

    Widoczność znaków

Znaki muszą być zawsze umieszczone w widocznym miejscu. Ich umieszczenie oraz rozmiar powinny być odpowiednie do charakteru i wielkości materiału, przedmiotu czy dokumentu, a także muszą być czytelne i wyraźnie widoczne.

    Kolejność znaków

Znak Funduszy Europejskich znajduje się zawsze z lewej strony, a znak Unii Europejskiej z prawej strony. W przypadkach, gdy nie można umieścić znaków w poziomie, alternatywą jest układ ułożenie znaków w pionie, w którym znak Funduszy Europejskich z nazwą programu znajduje się na górze, a znak Unii Europejskiej na dole.

    Liczba znaków/ logotypów

Maksymalna liczba znaków zestawionych ze sobą nie może przekraczać czterech łącznie ze znakami Funduszy Europejskich oraz Unii Europejskiej. Dodatkowe znaki można umieścić w innej linii.

Zgodnie z zasadą, jeśli w zestawieniu lub na materiale występują inne dodatkowe znaki, to nie mogą być one większe (mierzone wysokością lub szerokością) od symbolu (flagi) Unii Europejskiej.

Nie można umieszczać znaków wykonawców, którzy wykonują działania i usługi w ramach projektu, a którzy nie są beneficjentami.

Znaki/ logotypy do pobrania na stronie www.power.gov.pl w zakładce promocja programu.

Zapoznaj się z nowymi interpretacjami. Zaktualizowana baza pytań i odpowiedzi - FAQ (ZIP 542 KB).
 

Więcej informacji znajdziesz na: 


Do góry  


Powróć do:

Wydawca treści

 

 

 
 


 

 
 
 



Zestawienie znaków.
Przykładowe zestawienie znaków składa się ze znaku Funduszy Europejskich, barw Rzeczypospolitej Polskiej i znaku Unii Europejskiej, możesz zobaczyć na samym dole tej stony.