Przekazujemy informacje z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), pełniącego funkcję Instytucji Zarządzającej (IZ) dla realizatorów projektów z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).
Informacja dotyczy wpływu obecnego zagrożenia epidemiologicznego na świecie, w Europie w tym w Polsce, na realizację projektów i systemu wdrażania Funduszy Europejskich.
MFiPR wprowadza pakiet działań możliwych do podjęcia przez instytucje wdrażające środki funduszowe, w celu łagodzenia wpływu pandemii koronawirusa.
Proponowane działania dotyczą sposobów prowadzenia systemu wdrażania funduszy, ale przede wszystkim działań związanych z realizacją projektów.
W przypadku projektów, po przeprowadzeniu szczególnie wnikliwej oceny rzeczywistego wpływu obecnej sytuacji na jego realizację, można:
- aneksować umowy o dofinansowanie w celu wydłużenia terminów składania wniosków o płatność lub w celu zmiany terminu jego zakończenia (u których występują lub mogą wystąpić opóźnienia);
- uznać poniesione wydatki za kwalifikowalne w projektach, w których konieczne było odwołanie finansowanych w nich spotkań, szkoleń czy wyjazdów, czy innych działań;
- umożliwić zmiany wniosków i/lub umów o dofinansowanie wynikające w zaistniałej sytuacji (zagrożenia epidemiologicznego), z potrzeb uczestników projektów np. w zakresie okresu realizacji projektu, czy wartości budżetu projektu, czy zmiany form wsparcia na zdalne, ponoszenie dodatkowych wydatków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom/personelowi;
- w przypadku stypendiów stażowych, uznać oświadczenia uczestników dotyczących między innymi: konieczności opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8, o zawieszeniu działalności przedsiębiorstwa, w którym odbywa się staż, o konieczności przebywania uczestnika w miejscu zamieszkania jako wystarczającego potwierdzenia udokumentowanej niezdolności do wykonywania zadań (honorowanie ww. oświadczeń bez konieczności osobistego lub elektronicznego podpisu w momencie ich składania i uzupełnieniu ich po zmniejszeniu zagrożenia epidemiologicznego w kraju);
- umożliwić w przypadku ostatecznych odbiorców projektów, którym w ramach projektu przyznano dotacje lub pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, czasowe zawieszenie prowadzonej działalności gospodarczej, co nie byłby traktowane jako naruszenie wymogu trwałości (okres ten nie byłby wliczany do wymaganego okresu utrzymania działalności gospodarczej, czyli zostałby proporcjonalnie wydłużony o czas zawieszenia).
Korzystając z proponowanych rozwiązań, stanowiących odstępstwo od przyjętych reguł realizowania funduszy unijnych, należy mieć uzasadnienie w wystąpieniu siły wyższej, jaką w tej sytuacji stanowi pandemia koronawirusa, jak i musi być przeprowadzona wnikliwa analiza każdej sytuacji.
Wszystkie przypadki kwalifikowania wydatków na działania projektowe niezrealizowane w związku z zagrożeniem epidemiologicznym będą rozpatrywane przez Instytucje Pośredniczące indywidualnie.
Warunkiem akceptacji kosztów związanych z niezrealizowanymi ze wskazanych powodów działaniami projektowymi będzie:
- zaciągnięcie przez beneficjenta zobowiązań na ten cel przed 11.03.2020 r.,
- udokumentowanie podjęcia niezbędnych starań i z odpowiednim wyprzedzeniem oraz braku możliwości odzyskania poniesionych na ten cel środków (odzyskanie kosztów rezerwacji lub zaliczek od dostawców i usługodawców zakończyło się niepowodzeniem),
- przekazania uzasadnienia powodów odwołania planowanej formy wsparcia (np. brak zgody uczestników projektu na udział np. w szkoleniu).
Realizatorów projektów w PO WER, zainteresowanych szczegółowymi informacjami dotyczącymi pakietu działań łagodzących wpływ zagrożenia epidemiologicznego na realizację projektów, prosimy o kontakt z opiekunem danego projektu lub instytucją z którą podpisano umowę o dofinansowanie.
Zobacz:Pismo Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z 10.03.2020 r. (PDF 390 KB)
Pismo Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z 13.03.2020 r. (PDF 230 KB)
Pismo Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z 16.03.2020 r. (PDF 151 KB)
Pakiet antykryzysowy dla korzystających z Funduszy Europejskich - ulotka (PDF 242 KB)
O pakiecie działań możliwych do podjęcia w celu łagodzenia wpływu pandemii koronawirusa można przeczytać na: Zobacz także, jakie zmiany w przepisach unijnych zakłada Komisja Europejska, by ułatwić wykorzystanie funduszy polityki spójności na walkę z koronawirusem i jego skutkami.
Informacja z 18.03.2020 r.