Oferta urzędów pracy dla pracodawców i przedsiębiorców
Wortal PSZ jest serwisem informacyjnym umożliwiającym pracodawcom i przedsiębiorcom zapoznanie się z usługami świadczonymi na ich rzecz przez powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy oraz z aktualną sytuacją na krajowym i europejskim rynku pracy.
Najbardziej istotne informacje zgromadzone zostały w ramach pozycji menu „Dla pracodawców i przedsiębiorców".
Wortal PSZ informuje pracodawców o różnych formach wsparcia oferowanych przez Urzędy Pracy dotyczących znalezienia kandydatów do pracy. Podstawową usługą oferowaną w tym zakresie jest pośrednictwo pracy, w ramach którego pracodawcy mogą uzyskać pomoc w przygotowaniu oferty pracy, upowszechnianiu jej w ramach strony internetowej urzędu, Centralnej Bazy Ofert Pracy oraz w ramach giełd i targów pracy. Pracodawcy informowani są o różnych formach zgłaszania ofert pracy do urzędów, tj. osobiście, korespondencyjnie lub w postaci elektronicznej przy wykorzystaniu formularza udostępnionego na stronie www.praca.gov.pl. Oprócz tego pracodawcy wspierani są w doborze kandydatów do pracy, poprzez pomoc w definiowaniu wymagań w zakresie cech psychofizycznych niezbędnych do wykonywania danego zawodu, a także diagnozowanie predyspozycji i kompetencji zawodowych pracowników lub kandydatów do pracy. Kolejną z usług jest poradnictwo zawodowe – mające na celu rozwiązywanie problemów zawodowych osób, w szczególności dotyczących wyboru lub zmiany zawodu, uzupełnienia kwalifikacji zawodowych, rozwoju zawodowego i zaplanowania kariery zawodowej.
Wortal PSZ zawiera również informacje o dostępnych formach wspierania procesu podnoszenia kompetencji i kwalifikacji pracowników i kandydatów do pracy. Jedną z możliwości stanowi Krajowy Fundusz Szkoleniowy, który przeznaczony jest na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników. Pracodawcy mogą uzyskać do 80%, a mikroprzedsiębiorstwa nawet do 100% dofinansowania kosztów uczestnictwa pracowników w kursach lub studiach podyplomowych, egzaminach, badań lekarskich i psychologicznych. Urzędy Pracy partycypują w kosztach organizacji przez pracodawców staży, przygotowania zawodowego dorosłych oraz zatrudniania młodocianych pracowników. Dla osób bezrobotnych, pracujących w wieku 45 lat i powyżej oraz niektórych grupy osób poszukujących pracy oferują bony stażowe i szkoleniowe lub proponują zawarcie z pracodawcą i instytucją szkoleniową tzw. trójstronnych umów szkoleniowych, pomagających w zdobyciu kwalifikacji wymaganych przez danego pracodawcę.
Wspierają także pracodawców w tworzeniu miejsc pracy poprzez partycypację w kosztach zatrudnienia osób bezrobotnych w ramach: prac interwencyjnych, robót publicznych, prac społecznie użytecznych, refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, pożyczki na utworzenie stanowisk pracy, jednorazowe refundacje składek na ubezpieczenia społeczne, świadczenia aktywizacyjne, dofinansowanie za zatrudnienia bezrobotnych w wieku 50+, granty na utworzenie stanowisk pracy zdalnej, refundację składek na ubezpieczenia społeczne za osoby do 30 roku życia, bony zatrudnieniowe, itp.
Serwis informuje ponadto pracodawców o pomocy w zatrudnianiu lub tworzeniu miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych m.in. o zwrocie kosztów zatrudnienia, dofinansowania do wynagrodzenia, szkolenia, wyposażenia lub adaptacji stanowiska pracy dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Przedstawia także obowiązki pracodawców związane z zatrudnieniem cudzoziemców pochodzących z krajów UE/ EOG i Szwajcarii lub państw trzecich.
Przechodząc do podstrony właściwego Urzędu pracodawcy uzyskują bardziej szczegółowe informacje dotyczące procedury ubiegania się o dany rodzaj wsparcia.
Zapraszamy Państwa do korzystania z Wortalu PSZ.