Wyszukiwarka opisów zawodów - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej


Wyszukiwarka opisów zawodów

Nazwa: Hafciarka
Kod: 753301
Liczba odwiedzin: 3789
Synteza:
Hafciarka wykonuje haft ręczny za pomocą krosien do haftu lub maszynowy z użyciem prostych maszyn hafciarskich albo automatów hafciarskich.
Praca hafciarki ręcznej polega na wykonywaniu haftu ręcznego na różnego rodzaju tkaninach i dzianinach. Haftem ręcznym najczęściej zdobione są sztandary (wojskowe, szkolne, kościelne itp.), szaty liturgiczne, konfekcja, obrazy itp. Hafciarka, wykonująca haft ręczny może zajmować się również konserwacją tkanin. Pracuje głównie na konkretne zamówienie klienta, ściśle stosując się do jego wskazówek. Bywa tak, że klient podaje główne parametry zlecenia, np. treść napisów, natomiast ustalenie jego kształtu graficznego pozostawia wyobraźni i doświadczeniu hafciarki. Haft może składać się z motywów geometrycznych, napisów, motywów roślinnych i zwierzęcych, elementów krajobrazu czy postaci. Hafciarka obsługująca maszynę do haftu zajmuje się ręcznym przemieszczaniem tkaniny, natomiast obsługa automatu hafciarskiego polega na nadzorowaniu wykonania haftu przez maszynę. Proces powstawania haftu zaczyna się od opracowania specjalnego programu hafciarskiego (w formacie czytelnym dla automatu, najczęściej DST). Następnie program importowany jest do panelu sterującego automatem. Hafciarki maszynowe znajdują zatrudnienie w przedsiębiorstwach związanych z przemysłem tekstylnym i reklamowym. Coraz częściej pojawiają się, głównie w centrach handlowych, hafciarskie punkty usługowe wyposażone w jednogłowicowe maszyny-hafciarki.
Zadania zawodowe:
  • przyjmowanie zleceń i zamówień;
  • projektowanie haftu;
  • obsługiwanie krosna hafciarskiego;
  • przygotowywanie maszyny do wykonania haftu;
  • wykonywanie haftu oraz prac wykończeniowych;
  • kontrolowanie jakości, pakowanie;
  • konserwowanie automatów hafciarskich;
  • prowadzenie dokumentacji wykonanej pracy;
  • organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ergonomii i ochrony środowiska.
Osoby wykonujące haft ręczny mogą przyuczyć się do zawodu u pracodawcy i uzyskać kwalifikacje czeladnicze czy mistrzowskie. Hafciarka ręczna może mieć wykształcenie plastyczne. Do haftu maszynowego niewymagane jest formalne wykształcenie. Najczęściej osoby przyuczane są w zakładach pracy. W obu przypadkach wykształcenie rzemieślnicze w branży tekstylnej ułatwia podjęcie pracy w zawodzie.
Dodatkowe zadania zawodowe: .

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę