Doradca 2000 - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej


Nagłówek

Doradca 2000

Glazurnik

Kod: 712202
Inna nazwa zawodu: płytkarz, kafelkarz

Zadania i czynności

Zadaniem glazurnika jest okładanie ścian pionowych płytkami glazurowymi czyli płytkami ceramicznymi pokrytymi szkliwem zabezpieczającym przed przenikaniem wody, o dużej trwałości, oraz innymi materiałami budowlanymi, takimi jak: płytki klinkierowe, terakota, lastriko, płytki szklane, skałodrzewne, klepki i płyty drewniane, płytki z tworzyw sztucznych zgodnie z projektem budowlanym lub na życzenie klienta. Czasem jego zadaniem jest odnawianie powierzchni ścian już wyłożonej płytkami.

Glazurnik jest jednym z członków załogi budowlanej, w której skład wchodzi posadzkarz, murarz, tynkarz, lub pracuje indywidualnie jako właściciel własnej firmy.

Przed przystąpieniem do pracy sprawdza, czy powierzchnia ścienna jest równa, usuwa nierówności przez nałożenie cienkiej zaprawy cementowej lub szpachlówki. Na miejsce pracy przynosi potrzebne narzędzia i materiał okładzinowy. Sortuje płytki według odcieni barwy, jakości szkliwa, kształtu i zwichrowań powierzchni. Zaznacza na ścianie wysokość, do której mają być ułożone płytki i układając je stale sprawdza, czy zachowany jest pion.

Przed rozpoczęciem układania płytek glazurnik przygotowuje zaprawę cementową i nakłada ją cienką warstwą na ścianę. Może też użyć kleju do płytek. Następnie przykłada do ściany przycięte płytki o doszlifowanych krawędziach. Jeśli używa kleju, smaruje nim także wewnętrzną powierzchnię płytek. Jeśli jest to konieczne, wycina w płytkach otwory (na rury, kontakty , krany itp.) i szlifierką doszlifowuje ich krawędzie. Układane płytki dociska ręcznie do ściany. Po wyschnięciu kleju lub zaprawy wypełnia szczeliny między płytkami spoiwem, tzw. fugą. Gotową fugę miesza z wodą, a czasem jeśli takie jest życzeniem klienta dodaje farbę lub barwnik. Po wyschnięciu fugi usuwa jej resztki, czyści powierzchnię ściany, wyciera ją i poleruje. Na życzenie klienta lub zgodnie z rysunkiem technicznym układa listwy gipsowe, wodoodporne. Praca musi być wykonana dokładnie, co wymaga dużej cierpliwości.

Podczas odnawiania ułożonej wcześniej glazury glazurnik musi usunąć stare płytki posługując się młotkiem i dłutem. Następnie myje ścianę, wyrównuje zaprawą cementową jej powierzchnię i uzupełnia brakujące płytki. Do pracy używa kielni, packi, pędzelków, dłuta, młotka, miarki, ołówka stolarskiego, noża i urządzeń do przycinania i szlifowania płytek, a także poziomnicy.

Praca glazurnika jest działalnością usługową związaną z budownictwem. Dominują w niej czynności ruchowe. Glazurnik dużo chodzi, stoi, nosi i przenosi płytki, zaprawę, kleje. Wszystkie czynności związane z okładaniem ścian wykonuje w niewygodnej pozycji, mocno pochylony. Układając elewację budynku, pracuje na ruchomych pomostach budowlanych lub rusztowaniach, ma ograniczoną przestrzeń poruszania się. Glazurnik w małej firmie prywatnej aktywnie poszukuje zleceń na wykonanie pracy; prowadzi rozliczenia finansowe zgodnie z przepisami finansowymi o prowadzeniu działalności gospodarczej, sporządza na życzenie klienta kosztorys wykonanej pracy, wystawia faktury.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę