Doradca 2000 - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej


Nagłówek

Doradca 2000

Sprzedawca

Kod: 522301
Inna nazwa zawodu: hurtownik

Możliwości zatrudnienia

Sprzedawcy zatrudniani są w sektorze prywatnym. Pracę można znaleźć w małych lub średnich sklepach, hurtowniach, a także w dużych sieciach sklepów wielkopowierzchniowych ( tzw. hipermarketach).Inną, powszechną formą zatrudnienia jest prowadzenie działalności gospodarczej (własny sklep, hurtownia, stacja benzynowa) lub świadczenie usług sprzedaży na zasadzie franczyzy (prowadzenie własnej firmy pod szyldem znanej marki- sprzedaż detaliczna). Na działalność gospodarczą często decydują się osoby, które zdobyły doświadczenie w sprzedaży u innych pracodawców, a chcą spróbować swoich sił jako właściciele firm handlowych.

Sprzedawca to zawód powszechnie spotykany. Zapotrzebowanie na sprzedawców jest podobne w całym kraju, jednak zdecydowanie łatwiej o zatrudnienie w dużej aglomeracji miejskiej, niż w małych miejscowościach. Różnice w zapotrzebowaniu na przedstawicieli tej profesji można zauważyć także w poszczególnych województwach- najwięcej zatrudnionych w tym zawodzie znajdziemy w województwach: mazowieckim, śląskim, wielkopolskim, małopolskim.

Na rynku istnieje popyt i zapotrzebowanie na ten zawód, jednak liczba kandydatów w urzędach pracy jest większa niż liczba zgłaszanych ofert.

 

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę