Doradca 2000 - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej


Nagłówek

Doradca 2000

Kosmetyczka

Kod: 514202
Inna nazwa zawodu: nie występują

Środowisko pracy

Ostatnia aktualizacja – 09.2009 r.

ŚRODOWISKO PRACY

Warunki materialne

Kosmetyczka pracuje w gabinetach kosmetycznych, fryzjersko-kosmetycznych, ośrodkach SPA, gabinetach odnowy biologicznej, salonach piękności, czasem zabiegi wykonuje w domu klienta. Pomieszczenia, w których pracuje są zawsze pomieszczeniami zamkniętymi w budynkach mieszkalnych, hotelach, w marketach.

W pracy kosmetyczka narażona jest na kontakt z substancjami, które mogą powodować reakcje alergiczne, a także z chorobami zakaźnymi, których nosicielem może być klient salonu.

Warunki społeczne

Kosmetyczka zajmuje się bezpośrednią obsługą klienta, dodatkowo może pełnić także funkcję sprzedawcy (sprzedaż produktów kosmetycznych). W tym zawodzie kontakty z ludźmi są częste i intensywne, np. informuje jak właściwie pielęgnować skórę, doradza odpowiednie kremy, maseczki, kosmetyki, konsultuje z każdym klientem zabiegi.

Każdy klient jest traktowany indywidualnie według jego potrzeb i wymagań. Dlatego szczególnie ważna jest łatwość nawiązania kontaktu i umiejętność postępowania z klientem.

Intensywne kontakty z klientami prowadzą do sytuacji konfliktowych. W razie wystąpienia takiej sytuacji kosmetyczka zazwyczaj sama łagodzi sporne sprawy.

Warunki organizacyjne

Kosmetyczka pracuje zazwyczaj osiem godzin, jednak jej czas pracy może być dłuższy, np. przed sylwestrem, kiedy jest większe zapotrzebowanie na usługi kosmetyczne. W większych gabinetach kosmetycznych, praca może mieć charakter zmianowy. Jest to związane z dłuższymi godzinami pracy salonu, nawet do późnych godzin popołudniowych, które dostosowuje się potrzeb klientów. Kosmetyczki pracują również w soboty.

Jeżeli kosmetyczka pracuje w dużym gabinecie kosmetycznym to może pełnić rolę zwierzchnika lub podwładnego. W przypadku, gdy zakłada własną firmę pełni funkcję właściciela i zarazem kierownika. W tych sytuacjach praca jej nie jest nadzorowana. Natomiast, jeżeli pracuje w charakterze podwładnego, to sytuacja jest odwrotna.

Obecnie w tym zawodzie istnieje konieczność wyjazdów, w celu wykonania zabiegów kosmetycznych w domu klienta, dlatego wskazane jest posiadanie prawa jazdy.

Kosmetyczka odpowiedzialna jest za sprzęt, porządek w salonie i na stanowisku pracy.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę