Doradca 2000 - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej


Nagłówek

Doradca 2000

Krupier

Kod: 421202
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Krupier organizuje i prowadziróżne gry hazardowe w kasynach. W zawodzie tym można wyróżnić dwa podstawowe stanowiska pracy: krupier - dealer (bezpośrednio prowadzi grę) i krupier - inspektor (czuwa nad prawidłowością gry).

W kasynach gier hazardowychw Polscekrupierzyprowadzą grę w ruletkę francuską i amerykańską oraz w gry karciane - black jacka, pokera karaibskiego i siedmiokartowego.

Grę w ruletkę francuską prowadzi trzechkrupierów - dealerów, jeden z nich siedzi u szczytu stołu (naprzeciwko koła), dwaj inni siedzą po obu stronach stołu.Przebieg gry uważnie obserwuje krupier - inspektor. Krupier zaprasza graczy do obstawianiaswoich zakładów na planszy (numery, kolory, liczby parzyste - nieparzyste, kolumny, tuziny oraz różne kombinacje), po chwili rzuca kulkę w kierunku odwrotnym do obrotów koła. Gdykulka jeszcze toczy się,ogłasza koniec obstawiania zakładów, wreszcie grabkamiwskazuje wygrywający numer na planszy oraz ogłasza wszystkie wygrywające kombinacje (np. liczbę, kolor, parzyste - nieparzyste i tzw. duże i małe liczby). Krupierzy siedzący po obu stronach pomagają graczom w ustawieniużetonów na żądanym przez nich miejscu (zakładzie). Krupierzy używają w tym celu specjalnych grabek, pod żadnym pozorem nie wolno imwziąć żetonów z ręki gracza. Ich zadaniem jest zapamiętanie, kto i gdzie postawił swoje żetony. Krupierzy pilnujątakże dokładnego ustawienia żetonów na planszy. Po ogłoszeniuwyników gry krupierzy grabkamizabierająze stołuprzegrywające żetony i rozpoczynają wypłacanie wygranych. Obliczają ich wysokość i wykładająna stół żetony stanowiące wygraną,które również grabkami przesuwająw kierunkugraczy. Obowiązujeścisła kolejność wypłacania wygranych: najpierwza żetony postawione na kolumny, potem tuziny liczb, wreszcie zażetony położone w okolicach i na numerze wygrywającym. Krupier prowadzi całą grę w języku francuskim.

Wruletce amerykańskiej używa się do gry żetonów wartościowych i kolorowych, którym wartość nadaje gracz w chwili zakupu. Stół do gry jest mniejszy i wyższy. Grę tę obsługuje tylko jeden krupier - dealer, który pracuje na stojąco. W ruletce amerykańskiej krupier wszystkie operacje wykonuje rękami i posługuje się równolegle językiem angielskim i polskim. Tempo gry jest znacznie szybsze, niż w ruletce francuskiej.

Bardzo popularną karcianą grąkasynową jest black jack. Krupier prowadzący grę stoi przy stole, tasuje i rozdaje kartygraczom i sobie. Liczy i informuje graczy o liczbie posiadanych przez nich punktów, na ich żądanie rozdaje im dodatkowe karty i dobiera dodatkowe karty dla siebie. Zabiera ze stołu przegrane żetony oraz dokonuje wypłaty graczom, którzy wygrali.

Inną grą karcianą, proponowaną często w kasynach, jest jedna z odmian pokera, tzw. poker karaibski. Krupier ogłasza początek gry, tasuje i rozdaje karty graczom i sobie. Następnie zabiera żetony graczy rezygnujących z dalszej gry w tym rozdaniu, odkrywa swoje karty, zabiera żetony przegrywające i wypłaca wygrane.

Istnieją również odmiany pokera, w których gracze grają pomiędzy sobą, wtedy dodatkowym zadaniem krupiera jest pobranie prowizji od gracza wygrywającego.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę