Doradca 2000 - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej


Nagłówek

Doradca 2000

Aktor

Kod: 265501
Inna nazwa zawodu: nie występują

Wymagania psychologiczne

Ostatnia aktualizacja 09.2009

Aktor musi mieć przede wszystkim talent, coś, co trudno jest jednoznacznie zdefiniować, a co niezbędne jest do wykonywania tego zawodu. Na pewno na talent będzie składać się umiejętność wcielania w różnego rodzaju postacie, odgrywanie ról z właściwą im ekspresją tak, aby widz był przeświadczony, że to nie aktor, a prawdziwa postać ze sceny czy ekranu do niego przemawia.

Praca nad rolą, czyli budowanie portretu psychologicznego i fizycznego postaci, wymaga od aktora wielkiej kreatywności, wyobraźni, empatii, ciekawości, umiejętności podpatrywania rzeczywistości, odwoływania się do własnych i nie tylko własnych doświadczeń. Profesjonalny aktor winien z jednakową wiarygodnością rano wcielić się w postać dobrego ojca, a wieczorem w bezwzględnego mafioso.

Aktorzy muszą mieć wspaniałą pamięć, zdolność koncentrowania uwagi i jednocześnie jej podzielność. Praca w hałasie, szybkim tempie i pod wpływem stresu, wymaga od aktora wielkiego hartu ducha, wytrzymałości psychofizycznej i cierpliwości.

Ponieważ praca aktora w bardzo dużej mierze jest pracą zespołową, wymagana jest od niego umiejętności współpracy z innymi, chęć współtworzenia dzieła, czasem bezwzględnego podporządkowania się (np. reżyserowi), a czasem umiejętności przekonania innych do własnej racji.

Cecha, którą aktor bezwzględnie powinien posiadać, to szeroko pojęta gotowość do podejmowania nowych wyzwań. Trudno wyobrazić sobie aktora, który wstydzi się wcielić w jakąś postać, popatrzeć drugiemu aktorowi prosto w oczy, przebywać z nim w bliskim kontakcie fizycznym, bądź nie potrafi wystąpić na żywo przed publicznością. Aktor musi być też odważny wobec pokonywania różnego rodzaju fizycznych trudności, których wymaga sztuka czy film, w którym gra, np. wspinania się na coś, pływania pod wodą, wykonywania forsownych ćwiczeń gimnastycznych itp.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę