Doradca 2000 - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej


Nagłówek

Doradca 2000

Artysta fotografik

Kod: 265101
Inna nazwa zawodu: fotografik - dokumentalista, fotograf

Zadania i czynności

Ostatnia aktualizacja 09.2009

Artysta fotografik to zawód, który łączy zdolności artystyczne z umiejętnościami i wiedzą z dziedziny sztuki oraz techniki i technologii fotograficznej. Celem fotografii jest utrwalenie na światłoczułym materiale zjawisk i obrazów zastanych, jak i zaaranżowanych przez autora. Fotografik poprzez swoje zdjęcia chce przekazać osobiste spojrzenie na rzeczywistość. Fotografia jest wszechobecna w dzisiejszym świecie, a pod względem użytkowym, niezwykle przydatna niemalże w każdej dziedzinie wiedzy, m.in. w branży reklamowej, medycynie, naukach przyrodniczych. Chociaż w dobie aparatów cyfrowych staje się ona dostępna niemalże dla każdego, fotografia artystyczna to nadal dziedzina zarezerwowana dla ludzi utalentowanych i uwrażliwionych plastycznie. To zawód dla ludzi ceniących swobodę działania i nienormowany czas pracy, wytrwałych i pracowitych. 

Współczesny fotografik powinien posiadać dużą wiedzę na temat technologii fotograficznych i ich zastosowania, ma bowiem do dyspozycji różnorodne aparaty fotograficzne: zarówno analogowe, jak i coraz doskonalsze aparaty cyfrowe, doganiające jakością sprzęt analogowy. Zawód fotografika to zajęcie dla osób ciekawych świata, obdarzonych wrażliwością plastyczną, wyobraźnią, otwartością, spostrzegawczością i bardzo dobra pamięcią wzrokową.

           Głównym zadaniem artysty fotografika jest wykonywanie i obróbka różnego rodzaju zdjęć. Artysta fotografik musi posiadać odpowiedni sprzęt, który pozwoli wykonać mu zdjęcie najwyższej jakości. Ważne jest aby wybrał odpowiedni temat zdjęcia i wypracował koncepcję jego wykonania. Kolejnym etapem jego pracy jest obróbka zdjęcia, która pozwala na uzyskanie fotografii zgodnej z zamysłem jej autora. Rozwijające się technologie pozwalają na wykorzystywanie najrozmaitszych metod obróbki zdjęć. Najpopularniejszym programem, który temu służy jest Photoshop.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę