O Wortalu PSZ - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej


Zawartość stron

Oferta urzędów pracy dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy

Wortal PSZ jest serwisem informacyjnym umożliwiającym osobom bezrobotnym i poszukującym pracy zapoznanie się z ofertą wsparcia i usługami świadczonymi na ich rzecz przez powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy w Polsce oraz z aktualną sytuacją na krajowym i europejskim rynku pracy.
 
Struktura menu, a w szczególności jego uproszczona postać graficzna, umożliwiają osobom bezrobotnym i poszukującym pracy szybkie dotarcie do najważniejszych dla nich informacji, a więc aktualnych krajowych ofert pracy, staży i praktyk zawodowych, targów i giełd pracy, propozycji szkoleń i porad zawodowych organizowanych przez urzędy pracy, a także ofert pracy w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego pozyskanych przez Europejskie Służby Zatrudnienia.
 
W ramach zakładki „Dla bezrobotnych i poszukujących pracy" użytkownicy mają dostęp do obszarów tematycznych, wyjaśniających w sposób praktyczny najważniejsze zagadnienia związane ze wsparciem, na jakie mogą liczyć osoby, które utraciły pracę lub nie mogą znaleźć zatrudnienia po zakończeniu edukacji, chcą podnieść kwalifikacje lub poszerzyć umiejętności zawodowe, znaleźć ciekawszą pracę lub rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
 
Użytkownicy mogą dowiedzieć się, jakie warunki należy spełnić i jakie dokumenty dostarczyć, aby uzyskać status osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy. Wortal PSZ zawiera również informacje o usprawnieniach w procesie rejestracji, które wdrożone zostały we wszystkich urzędach pracy w szczególności o możliwości wcześniejszego przekazania danych w postaci elektronicznej i zarezerwowania terminu wizyty lub przekazania wniosku wraz z załącznikami w postaci elektronicznej po wcześniejszym opatrzeniu ich bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufania e-PUAP, dzięki czemu wizyta w urzędzie pracy nie jest wymagana
 
 
Osoby informowane są również o przysługujących im prawach i obowiązkach, m.in. o kompleksowym wsparciu oferowanym przez doradcę klienta, który po określeniu silnych i słabych stron beneficjenta w odniesieniu do sytuacji na rynku pracy oraz obiektywnych czynników wpływających na możliwość jego wyjścia z bezrobocia, opracowuje indywidualny plan działań, a następnie monitoruje przebieg i skuteczność jego realizacji, aby w założonym czasie doprowadzić do rozwiązania problemu zawodowego osoby.
 
W Wortalu PSZ prezentowane są również informacje o formach pomocy oferowanych przez urzędy pracy: o pośrednictwie pracy, poradnictwie zawodowym, podnoszeniu kwalifikacji oraz świadczeniach pieniężnych wypłacanych na rzecz osób bezrobotnych (m.in. zasiłkach, dodatkach aktywizacyjnych, stypendiach, środkach na podjęcie działalności gospodarczej, pożyczkach i bonach szkoleniowych i zatrudnieniowych, itp.). Dostępne są również informacje o wsparciu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, warunkach podejmowania pracy w Polsce przez cudzoziemców, możliwościach znalezienia zatrudnienia za granicą przez obywateli Polski oraz uprawnieniach przysługujących osobom powracającym do kraju po okresie pracy zagranicą.  

 

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę